Antika Müzayede

Antika Müzayede, antikalar için belirlenmiş olan açık artırma veya açık eksiltme yöntemiyle gerçekleştirilebilen bir alım satım yöntemidir. Satmak istediğiniz özel antika eşyalarınızı, İstanbul’un önde gelen koleksiyoncularına yapılan Muzayedemiz de değerinde satabilirsiniz. Piyasada zor bulunabilecek olan farklı antika ürünler için antika muzayede sayesinde, fiyatın belirlenmesi de katılımcılara bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Her eski eşya antika olarak kabul edilmediği gibi, her antika müzayede için kabul edilebilir durumda değildir. Antikahane olarak seçkin müşterilerimize özel ürünlerinizi sunmaktan onur duyarız.

Antika Müzayede Evi

Müzayedelerin gerçekleştiği yere muzayede evi denir. Muzayede evlerinde, antikalar öncesinde bir hazırlık sürecinden geçer. Antikaların alıcılara sunumundan önce antikanın orijinal liği uzmanlar tarafından değerlendirilerek muzayede onayı verilir. Gereken bakım ve onarım hizmeti var ise evinde yapılır. Antikanın temizlik hizmeti de gerçekleştikten sonra profesyonel fotoğrafçılar tarafından antika müzayede fotoğrafları muzayede evinde çekilir.

Antika Müzayede Nedir?

Merak edilen bir konu olarak muzayede ile ilgili araştırıyorsanız; açık artırma, doğrudan rekabete dayalı bir ürünün düzenli bir şekilde satışı olup, genel olarak halka, yani ürün karşılığında en büyük miktarda para veya mal ödeyen alıcıya (teklif veren) satış yapılmasına muzayede denir. Lapalı bir zarf içinde veya açık arttırma şeklinde yapılabildiği gibi günümüzde en çok açık arttırma yöntemiyle gerçekleşir. Sonunda antika, en çok veren teklif veren teklif sahibine verilir.

Muzayedenin Tarihi Savaşlar ganimetleri ve köleler tarihimizde insanların en çok kullandığı açık arttırmalardır. Roma hatta Babil dönemine kadar bilinen muzayedelere rağmen muhtemelen dünyanın en eski mzayede evi, (Stockholm Auktionsverk), İsveç’te 1674 yılında kurulmuştur.

Antika Müzayede

 Antika Müzayede Yöntemleri Nedir?

Günümüzde muzayedeler genel itibariyle açık artırma usulüyle gerçekleştiriliyor olmalarıyla beraber fiziki bir ortamın belirlenmesiyle tamamlanıyorlar. Teknolojinin, gelişen dünyaya daha fazla adapte olmasıyla beraber yöntemleri oldukça geniş hale gelmekle beraber internet dünyasına da taşınmıştır. Türkiye’de henüz aktif olarak görülmüyor olsa da dünya genelinde sanat eserleri ve antikalar için online olarak katılımcıların bulunduğu sanal muzayedeler gerçekleştirilebilmektedir. Mzayede evi olarak internet ortamının kullanılıyor olması pek çok kişinin aklında soru işareti bırakıyor olmakla beraber genel itibariyle belirli bir konum tercih edilerek muzayedeler bu noktada gerçekleştirilmektedir.