Antika Çini Alanlar

Antika çini alanlar alım satım hizmeti veren Antika Çarşısı olarak belirli özelliklere sahip olan eskileri bir araya getirenlerin bulunabilmesinde İstanbul birinci sırada geliyor. İstanbul’da antika sektörünün oldukça yoğun olmasıyla beraber, antikacılar çarşısı arayışı içerisinde olanlar için doğru bir hedef olarak da ön plana çıkar.

Eski Çini Alanlar

Eski Çini Antika çarşısı olarak çeşitli kategoride antikalara sahip olanların bulunabilmesi internet üzerinden mümkün olduğu gibi aynı zamanda fiziksel olarak iletişim kurulabilmesi de mümkündür. Günümüzde farklı kategorilerde antikaları bir araya getiren antika koleksiyoner bulunur. Antika koleksiyoner olarak hizmet veren antikacılar ise daha geniş bir portfolyeye sahip olmaktadırlar.

Antika Çini Alan Yerler

Antika Çini Alan Yerler Eski eşyaları sevenler için ve bulduğunuz eskiye dair eşyaları da antika değerinde satış yapmak adına sizler de sitemizden yararlanabilecek daha uygun kendi değer fiyatına da birçok kalıntılarınızı antika alanlara satabileceksiniz. Antika Çini Alan Yerler

Antika Çiniler

Antika Çini Alanlar objenin görülmesine ve objeye değer katan kriterlerin tespitinde uzman bir şirkettir. Antika alan / satan şirketimizle iletişime geçerek sahibi olduğu veya almak istediği ürünle ilgili bilgi alabilir. Hizmetlerimiz tamamen yasaldır. Tarihi eser ve diğer yasadışı ürün alım ve satımı yapılmaz.

Eski Antika Çini yapılan ön değerlendirme sonrası Eski Çini olarak Ekspertizimiz objeyi yerinde görmek için verilen adrese gelebilir. Yapılan değerlendirme sonucu objenin Eski Madalya alanlar için bir değeri olduğu anlaşıldığı takdirde alım / satım için gerekli teklif verilir.

İznik Çinisi Alanlar

İznik Çini Sanatının ana hatlarının oluşmaya başladığı Anadolu Selçukluları dönemindeki ilk en önemli teknik gelişme, sırlı tuğla tekniği ve düz renkli çinilerdir. Bu dönemin renkleri firuze, kobalt mavi, patlıcan moru ve siyahtır. Bu renklerde üretilen sırlı ve sırsız tuğlalar, değişik düzenlemelerle, yatay, dikey, zikzak veya diyagonal kompozisyonlarla kullanılır. Yine Anadolu Selçukluları tarafından çini sanatına getirilen bir diğer yenilik de Mozaik Tekniğidir. Geometrik kompozisyonların oluşturulduğu bu teknikte, bitkisel motifler, kufi ve sülüs yazılar kullanılmıştır.

16.yüzyıl ortalarına kadar süren bu teknikte renkler yine kobalt mavi, patlıcan moru, firuze ve siyahtır. Sözünü ettiğimiz bu tekniklerin dışında, sivil mimaride ve saraylarda kullanılan farklı tekniklerle de karşılaşmaktayız. Bunlar minai, sıraltı tekniği ve lüster tekniğidir. Minai tekniğinin en yetkin örneklerine, Konya Alaadin Sarayı’nda rastlanır. Minai tekniğinde üretilen bu çiniler, mor, mavi, firuze, yeşil, kırmızı, kahverengi ve siyahtır. Bu teknikte boyaların bir kısmı sıraltına işlenir, bir kısmı ise sırüstüne işlendikten sonra ikinci kez fırınlanır. Bu teknikte tema, saray hayatını anlatan minyatürlerdir. Firuze, kobalt, yeşil, mor ve siyah renkler kullanıldığı sıraltı tekniğinin en güzel örnekleri Kubadabad Sarayı’nda görülmektedir. Bu teknikte, boyalar sırrın altına işlenir ve sonra fırınlanır Bitkisel desenlerin yanısıra insan ve hayvan motifli bu çiniler, dünya sanat tarihinde önemli yer tutmaktadır.

Lüster Tekniğinin en güzel uygulamaları yine Kubadabad Sarayı’nda bulunmuştur. Kahverengi ve sarı tonlarındaki bu teknikte, gümüş ve bakır alaşımlı bir karışım sırüstüne sürülür ve ikinci kez fırınlanır. Bitkisel desenlerin yanısıra, insan ve hayvan motifleri de göze çapmaktadır.

Antika Çini Alan Yerler

Ayrıca Anadolu Selçuklularında kare, altıgen ve üçgenlerden oluşan düz ve yaldızlı çiniler de duvar süslemelerinde kullanılmıştır. Çinicilik açısından sönük geçen Beylikler Döneminin ardından, Anadolu Selçukluları’nın parlak dönemi, Osmanlılar Dönemi’nde sarayın büyük desteği ile gelişmiştir. Bu gelişim farklı tekniklerin, renk ve desenlerin oluşmasına yol açmıştır. Osmanlı Dönemi çiniciliğine geldiğimizde, ilk olarak renkli sır tekniği ile karşılaşırız.İlk örneklerini 14. Yüzyıl sonu 15. Yüzyıl başlarında gördüğümüz bu teknikte beyaz astarlı kırmızı hamur kullanılır. Desenler basılarak veya kazılarak işlenir ve üzeri renkli sırla boyanır. Desenler bitkisel motifler, küfi, sülüs yazı ve süslemelerden ve geometrik motiflerden oluşur. Firuze, kobalt, leylak, sarı, siyah, fıstık yeşili, altın yaldız gibi çok farklı renklerden oluşan bu çinilerin en güzel örnekleri Bursa ve Edirne’deki camilerde görülür. Erken Osmanlı Dönemi’nde, Selçuklu geleneğini sürdüren, günlük yaşantıda kulanılan İznik yapımı seramikler de vardır.

İletişim & WhatsApp

+90 532 235 30 74

Tag: Antika Çini Alanlar, İznik çinisi nedir, iznik çinisi alanlar, antika çini